Czemu izolacja akustyczna jest ważna w biurze?

Czemu izolacja akustyczna jest ważna w biurze?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że główną przyczyną hałasu w biurach są dźwięki generowane przez pracowników. Są to nie tylko głośne rozmowy, ale także szuranie krzesłami, stukanie w klawiaturę komputera i inne rezultaty podejmowanych w toku pracy czynności związanych z obsługą urządzeń biurowych. Właśnie dlatego tak istotne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu tłumienia dźwięków z otoczenia.

Jak działa izolacja akustyczna?

Znerwicowany pracownik biurowyDobrze wykonane izolacje akustyczne mogą znacząco pomóc zażegnać problem hałasu w przestrzeni biurowej. Obecnie miejsca pracy oraz nauki projektowane są już w taki sposób, by zapewniały przebywającym w nich osobom dobre warunki do codziennego podejmowania czynności zawodowych. Współcześni architekci i projektanci tego typu przestrzeni dbają o to, by była w nich zachowana dobra równowaga dźwięku oraz optymalna redukcja hałasu. Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych ma na celu zapewnienie dobrego samopoczucia pracowników oraz efektywności ich pracy. Brak wydzielenia odrębnych pomieszczeń dla dużych skupisk ludzkich owocuje bowiem często rozproszeniem ich uwagi i brakiem wystarczającej koncentracji.

Nowoczesna architektura z izolacją akustycznąDoskonałym sposobem poradzenia sobie z problemem braku odrębnych pomieszczeń jest wstawienie ścianek działowych typu kartonowo-gipsowego. Podzieli to pracowników na mniejsze grupki i zredukuje nieco hałasy. Im mniejsze pomieszczenia, tym również mniejsze echo. Takie rozwiązania mogą zapewnić znaczną poprawę izolacyjności. Tego typu izolacje wykonuje się ze specjalnych płyt lub uszczelniającej wełny mineralnej. Dbając jednak o efektywne wykorzystanie wynajmowanej przestrzeni, należy jednak zapomnieć o nadmiernym dzieleniu jej. O wiele skuteczniejszą metodą izolacji akustycznej będzie wygłuszenie już istniejących ścian, sufitu lub podłogi. Służące do tego materiały nabyć można w płytach lub rolkach. Naklejenie specjalnych warstw płyt kartonowo-gipsowych bezpośrednio na ścianę to opcja ekonomiczna i przynosząca dobre rezultaty. Taka izolacja nie zajmuje też wiele miejsca.

Obniżenie poziomu dźwięku dobrze wpływa na komfort pracowników, co sprzyja ich wydajności. Właśnie dlatego warto podjąć inwestycje mające na celu skuteczną poprawę akustyki biura. Zdarza się jednak, że mimo odpowiednich działań technicznych problemem dalej jest hałas powodowany przez nadmiernie głośne konwersacje lub hałaśliwe sąsiedztwo biura. O tyle, o ile w tym drugim przypadku można rozwiązać sprawę poprzez porozumienie z sąsiadującym biurem czy dobre uszczelnienie okien oraz drzwi, to w pierwszym jedyną skuteczną opcją jest poproszenie pracownikom o powstrzymanie się od rozmów.