Czym jest węgiel ekogroszek?

Czym jest węgiel ekogroszek?

Węgiel okazuje się wciąż wyjątkowo popularnym materiałem służącym jako główne paliwo do ogrzewania domu. Jaki jest prawdopodobnie wie każdy – ciemnografitowy, stosunkowo kruchy, a także łatwo brudzący. Ciekawostką może okazać się fakt, iż poza zastosowaniem w szeroko pojętym ciepłownictwie, wykorzystywany jest również w stomatologii, ponieważ skutecznie wybiela zęby. Jednym z jego rodzajów jest ekogroszek – czym się charakteryzuje?

Czym jest węgiel ekogroszek?

rekomendowany ekogroszek skarbek

Węgiel wciąż stanowi jedno z głównych paliw służących do ogrzewania różnego rodzaju miejsc. Stosuje się go wszędzie tam, gdzie jest palenisko. Palony doprowadza do wytworzenia ciepła, które w efekcie rozprowadza się po całym budynku, zapewniając komfort termiczny wszystkich jego mieszkańcom lub gościom. Jeśli chodzi o sam ekogroszek, dotarł on do Polski w połowie lat 90. razem z tak zwanymi kotłami retortowymi. Jak się okazuje, jego struktura pozwala na efektywniejsze spalanie przy jednoczesnym zminimalizowaniu zawartości popiołu, siarki, a także wilgoci. W związku z tym jest zdecydowanie bardziej przyjazny środowisku aniżeli standardowy węgiel typu groszek. Jego swego rodzaju ekologia polega między innymi na zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, dioksyn, węglowodorów aromatycznych, tlenków siarki, furanów, a także pyłów.

ekogroszek skarbekWarto wspomnieć, że po samym spaleniu pozostaje zdecydowanie mniejsza ilość popiołu. Warto dodać, że rekomendowany ekogroszek skarbek ma także jeszcze więcej zalet – pali się długo oraz wydajnie przy jednoczesnym pozostawieniu niewielkiej ilości popiołu; obsługa pieca zasilanego ekogroszkiem nie wymaga dużego nakładu pracy, gdyż wystarczy go napełnić węglem i oczyszczać z popiołu raz w tygodniu; bardzo łatwo ustawia się parametry kotła; ekogroszek powoduje niższe koszty eksploatacji związanych z szeroko pojętymi kotłami, a dodatkowo zmniejsza emisję dwutlenku węgla o 25% oraz pyłów o około 90%. W związku z tym ekogroszek jest węglem charakteryzującym się zdecydowanie lepszym, mniej obciążającym wpływem na środowisko naturalne podczas jego spalania.

Ekogroszek jest jednym z rodzajów węgla służącego do efektywnego zapewnienia ciepła w całym budynku. Charakteryzuje się zmniejszona szkodliwością na szeroko pojęte środowisko naturalne, ponieważ jego wydajność jest większa przy jednocześnie obniżonej emisji szkodliwych substancji takich jak dwutlenek węgla czy inne szkodliwe gazy. Jak się okazuje, dzięki temu rodzajowi węgla zwiększona także została efektywność spalania, w związku z czym ilość popiołu została zminimalizowana.