Generatory prądu jako niezależne źródło energii elektrycznej

W dzisiejszych czasach, w dobie nieograniczonego dostępu do elektryczności, rzadko przygotowujemy się na możliwość, że tego wszechobecnego prądu może zabraknąć. Takie przypadki jednak się zdarzają, np. gdy silne burze zrywają linie elektryczne. Warto więc zabezpieczyć się na taką ewentualność i zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy, który pozwoli nam samodzielnie wygenerować energię w awaryjnej sytuacji.

Agregat to źródło prądu

Agregaty prądotwórczeAgregaty prądotwórcze zwykle wykorzystuje się wtedy, gdy zaistniała przerwa w dostawie prądu elektrycznego (np. wskutek awarii linii elektrycznych) lub w miejscach, gdzie nie ma stałego dostępu do prądu. Generatory są niezbędne w takich placówkach jak szpitale, w których przerwa w dostawie energii elektrycznej mogłaby skutkować katastrofą. Wykorzystuje się je także w dużych firmach i na halach produkcyjnych, gdzie przerwa w dostawie prądu mogłaby skutkować ogromnymi kosztami, związanymi z przerwaniem pracy przez wielu pracowników. Agregat prądotwórczy (inaczej generator prądu) to urządzenie, które stanowi samodzielne źródło prądu. W jego skład wchodzi: prądnica synchroniczna (z magnesami stałymi lub elektromagnesami), silnik spalinowy, rozdzielnica elektryczna, a także urządzenia kontrolno- pomiarowe i pomocnicze, które umiejscowione są na wspólnej konstrukcji metalowej (chroniącej agregat przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych i wyciszającej jego pracę). Najogólniej rzecz biorąc – to urządzenie elektromechaniczne, którego praca polega na przetwarzaniu energii mechanicznej w energię elektryczną.

Agregaty prądotwórczeIstotnym elementem agregatu jest prądnica, na którą nawinięte jest uzwojenie. Ilość uzwojeń decyduje o tym, czy agregat prądotwórczy jest jednofazowy czy trójfazowy. Agregat jest wyposażony w silnik, który zamienia energię spalania paliwa w energię mechaniczną, poprzez wprawianie w ruch wirnika prądnicy. Siła elektromotoryczna powstaje z obracania się wirnika prądnicy, co powoduje wytworzenie się prądu elektrycznego w jej obwodzie. Silniki agregatów prądotwórczych zużywają różne rodzaje paliwa, głównie gaz ziemny, olej napędowy, benzyna i ropa naftowa. Zwykle stosuje się silniki czterosuwowe, których praca odbywa się w cyklu składającym się z następujących etapów: zasysanie paliwa, sprężanie paliwa, spalanie i wydech. Najbardziej popularne na polskim rynku są silniki benzynowe. Takie modele są stosunkowo tanie i bardzo dobrze nadają się do roli agregatów do domu lub na niewielką budowę. Cechują się niskim poziomem hałasu i odpornością na niskie temperatury, co umożliwia im niezakłóconą pracę także w trakcie zimy.

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, w które warto zainwestować po to, aby coraz częściej zdarzające się anomalie pogodowe, jak porywiste wiatry czy silne burze, mogące uszkadzać linie elektryczne, nie były nam straszne, tak w domu, jak i w miejscu pracy. Warto już teraz zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo w awaryjnych sytuacjach.