Jak dopasować karnisz do pomieszczenia?

Rosnąca popularność wszelkiego typu rolet i żaluzji nie sprawiła, że firanki i zasłony zniknęły z rynku. Obecnie można je nabyć w wielu kolorach i wzorach. Firanki nie muszą być białe, a zasłony nie są szyte tylko z ciężkich tkanin. Dlatego też wiele osób nadal kupuje je do salonów, sypialni, a nawet do kuchni, czy pokoju dziecięcego. Można je stosować samodzielnie, ale obecność żaluzji zewnętrznych nie wyklucza użycia zasłon.

Karnisze pojedyncze i podwójne

karnisze metalowe pojedynczeChodzi nie tylko o kwestie praktyczne, ale i o estetykę. Osłony okienne są dekoracją pomieszczenia, zapewniają prywatność, bo zakrywają to co znajduje się w pokoju, można nimi zakryć nieestetyczne parapety, czy grzejniki. Delikatna firanka ograniczy dostęp światła do pomieszczenia, a jednocześnie jej biel go rozświetli. Grubsza zasłona nadaje się do dekoracyjnych upięć. Żeby jednak zasłona czy firana spełniała swoją funkcję to musi być zawieszona na odpowiednim karniszu. Dekoracyjne karnisze metalowe pojedyncze czy podwójne? A może karnisz z drewna, czy w wersji prostej, bez ozdób? Na pewno karnisz metalowy to opcja trwała, są one odporne na uszkodzenia. Dodatkowo występują one w wielu wariantach kolorystycznych. Są karnisze srebrne, złote, miedziane, czy brązowe. Również końcówki karniszy mogą przybierać różne kształty, od spirali, przez kule kończąc na motywach roślinnych (zwykle liściach).

karnisze metalowe pojedynczeDzięki temu taki karnisz z łatwością można dobrać do wnętrza. Karnisze drewniane są ekologiczne, naturalne, sprawdzają się we wnętrzach eko, ale i retro. Mają zatem mniejsze zastosowanie niż karnisze metalowe. Karnisze pojedyncze sprawdzą się wtedy kiedy chcemy zawiesić tylko firanki. To opcja polecana wtedy kiedy za oknem mamy zamontowane żaluzje zewnętrzne, a firanki mają pełnić funkcje dekoracyjne. Firanki można wieszać na cieńszych, delikatniejszych karniszach. Jeśli chcemy mieć też zasłony to niezbędny będzie karnisz podwójny, solidniejszy, który utrzyma ciężką tkaninę. Ważna jest też długość karnisza. Zwykle jego końcówki wykraczają o około 20 cm za otwór okienny. Długie karnisze, obejmujące kilka okien, będą miały nie tylko mocowanie na początku i na końcu, ale także łączniki na środku, które zapewnią stabilność konstrukcji.

Wybierając karnisz trzeba wiedzieć jakiej musi być długości, z jakiego tworzywa zrobiony, czy w końcu czy ma być tylko na firankę czy także na zasłonę. Bez względu na to czy wybierzemy pojedynczy prosty karnisz, czy podwójny z dekoracyjną końcówką, to każdy karnisz powinien stanowić ozdobę pomieszczenia. Ładny karnisz to inwestycja na lata.

Więcej informacji na stronie: https://www.lazur24.pl/