Jak wybrać odpowiedni odkurzacz?

Jak wybrać odpowiedni odkurzacz?

Odkurzacze przemysłowe sprawdzą się nie tylko w dużych warsztatach samochodowych, czy ślusarskich, ale również w domu. Nie są zalecane do usuwania codziennych zanieczyszczeń takich jak kurz, czy inne małe odpady, ale gównie do pozbywania się popiołu z kominka, czy podczas remontów, gdzie zbiera się dużo pyłów.

Odkurzacz z dobrym filtrem

odkurzacz do pyłu węglowegoOdpowiednie dopasowanie odkurzacza do danej powierzchni nie jest trudne. Jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, które pomogą dokonać prawidłowego wyboru. Przede wszystkim należy skupić się na odpadach, które będą usuwane i na tej podstawie dobrać parametry urządzenia. Obecnie na rynku wyróżnia się trzy klasy odkurzaczy – L, M i H. Każda z nich odpowiada za inne zanieczyszczenia. W związku z tym za pomocą pierwszej można pozbyć się większości pyłów. Druga usunie już większe odpady z kruszywa, farb, czy też gipsu. Trzecia poradzi sobie z najcięższymi i niebezpiecznymi substancjami, w związku z tym przy pracy z takimi urządzeniami należy uważać na swoje ciało i odpowiednio je zabezpieczyć. Jednak w sklepach branżowych można spotkać urządzenia przeznaczone tylko do popiołu, czy konkretnych pyłów. Odkurzacz do pyłu węglowego będzie wyróżniał powiększony filtr, który pokrywany jest warstwą aluminium, by dodatkowo go wzmocnić. Nie jest trudny w czyszczeniu, ponieważ zazwyczaj wyposażony jest w odpowiedni system, który porusza nim w górę i w dół. W ten sposób tworzą się wibracje, które pozwalają na całkowite oczyszczenie filtra.

odkurzacz do pyłu węglowegoPonadto odkurzacze te przystosowane są do zbierania odpadów gorących, a pojemność pojemnika wynosi zazwyczaj 75 litrów. Przy zakupie takiego sprzętu należy również zwrócić uwagę na jego moc, która z reguły waha się od 1200W do 1600W. Warto również zakupić sprzęt, który będzie posiadał długi kabel, dzięki temu poruszanie się w domu, czy po hali nie będzie trudne i odbędzie się bez podpinania przedłużaczy. Ważnym elementem jest także odbudowa danego odkurzacza, która musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale również na warunki, które panują w danym pomieszczeniu. Dodatkowo będąc w sklepie warto dopytać się o akcesoria, które są w zestawie, pamiętając, że zawsze można dokupić końcówki ssące, czy rury teleskopowe. Wybór odpowiedniego odkurzacza zależy od odpadów, które ma zbierać. Jeśli będzie pracował w domu przy oczyszczaniu kominka z popiołu, czy pyłów podczas remontu należy to uwzględnić.

Z kolei przy zakupie sprzętu do warsztatu samochodowego, czy hali produkcyjnej może być bardziej skomplikowane, ponieważ w tych pomieszczeniach znajdują się o wiele bardziej szkodliwe odpady. W związku z tym warto zapytać o konkretny model fachowca, tak by sprzęt nie uległ szybkiemu zniszczeniu.