Jakie funkcje pełnią altany?

Jakie funkcje pełnią altany?

Jedną z najczęściej spotykanych zabudowań w ogrodzie, są altany. To właśnie ich obecność nakłania gości do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Ten rodzaj konstrukcji powstał w celach czysto rekreacyjnych i jest zmieniany i dopasowywany do kolejnych potrzeb jej użytkowników. Sama idea powstawania altanek została doceniona przez organizatorów najróżniejszych imprez, co zaowocowało większymi pawilonami dla gości, które są dołączone do budynku hotelu lub gospody.

Altana w ogrodzie

Prywatne pawilony z drewna stojące w ogrodach, kojarzą się tylko z oczywistą pełnioną funkcją, spędzania tam czasu wraz ze znajomymi. Jednak coraz częściej pojawiającym się trendem wśród projektantów ogrodów, jest przydzielenie altankom zupełnie innego przeznaczenia. Czasem zamiast umieszczenia w niej tradycyjnego stołu i niewygodnych ławek, wiesza się dwa fotele lub hamak. Wówczas taka altanka pełni funkcję wypoczynkową. Na świeżym powietrzu i z dala od obowiązków. Jeśli chce się wiedzieć, gdzie często pełni taką funkcję altana zachodniopomorskie, jest tym miejscem. Można jednak pójść o krok dalej i zamiast w pawilonie ogrodowym wyznaczać strefę komfortu i wypoczynku, to może właśnie warto tam przygotować sobie miejsce, gdzie regularnie będzie się wykonywało pracę nad sobą. Postawienie rowerków stacjonarnych, orbitreka lub innych przyrządów do ćwiczenia, jest świetnym pomysłem i rewelacyjnie się sprawdza.

Każda altanka może jednak spełnić zupełnie inne zadanie. Wiele osób wyposaża ją od wewnątrz w odpowiednie półki lub zwyczajnie w dodatkowe miejsce i układa tam pewne przedmioty, które docelowo w ten sposób są zachowane na całą zimę. Niektóre altanki mają również wbudowany grill już w swoją ścianę. Chociaż nie jest to częste rozwiązanie, to prowadzi do wyjątkowo wygodnej sytuacji, podczas której można spędzić czas przy grillu nawet w trakcie deszczu. Altanka jest tym rodzajem zabudowania, który pełni funkcję dokładnie taką, na jaką się ją przystosuje. Może być schowkiem, punktem rekreacji, siłownią na świeżym powietrzu lub strefa wypoczynku. Wszystko zależy od planu i tego, jak zostanie on wykonany. Należy jedynie wziąć pod uwagę docelowe zadanie takiego pawilonu i wówczas wykonać go z odpowiednich materiałów oraz we właściwym miejscu.

Zabezpieczając całą konstrukcję od silnych opadów deszczu lub porywistych wiatrów, można postawić ją w pobliżu domu, co w dużym stopniu ułatwi jej budowę i wzmocni konstrukcję. Warto zadbać jednak o dodatkowe walory estetyczne takiej altanki. Poza główną funkcją każda altana jest również ozdobą ogrodu, dlatego im ładniejsza, tym lepiej. Warto ją również dopasować pod względem ogólnego stylu panującego w całym ogrodzie. Trudno bowiem by w nowoczesnym i betonowym podwórzem, odnalazła się drewniana prosta altanka.