Jakie prace remontowe należy wykonać w łazience?

Jakie prace remontowe należy wykonać w łazience?

Co jakiś czas przychodzi wśród mieszkańców bloków i kamienic potrzeba na generalny remont łazienki. Powszechnie wiadomo, że jest to praco- i czasochłonne zajęcie, a do tego kosztowne, dlatego mieszkańcy tak często odkładają je na później. Odpowiednie przygotowanie i współpraca z uczciwymi fachowcami może zdecydowanie ułatwić prace remontowe.

Gruntowny remont łazienki w Białymstoku

remont łazienkiOd czego więc zacząć? Przede wszystkim należy opracować plan działania: zdecydować jakie sprzęty i wyposażenie koniecznie trzeba wymienić, a jakie można zostawić. Być może warto wymienić wannę na zajmujący mniej miejsca prysznic – szczególnie w niedużych pomieszczeniach. Wstępny projekt łazienki powinien obejmować takie ułożenie wyposażenia, aby zachowało swoją funkcjonalność. Ponadto należy zastanowić się nad okładziną, jaką zostaną pokryte podłogi i ściany. Nie ma konieczności pokrywania całej powierzchni ścian płytkami ceramicznymi – wystarczy wykonać to wyłącznie w miejscach najbardziej narażonych na działanie wody i na podłodze, a całą resztę ścian pokryć specjalną, odporną na wilgoć farbą do łazienek. Remont łazienki może być bardzo kosztowny ze względu na tak zwane nieplanowane wydatki, jak wymiana rur na nowe, zabezpieczenie pewnych elementów i inne prace, o których zwykle się zapomina – warto zawczasu przygotować się na taką ewentualność i uwzględnić je w budżecie. Najbardziej pracochłonne i czasochłonne prace w łazience to skuwanie starych płytek i zakładanie nowych, zmiany w instalacjach wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych i podłączanie wyposażenia i urządzeń.

remont łazienkiPrzed położeniem nowych płytek należy dodatkowo zabezpieczyć podłogi i ściany przed wilgocią przy pomocy specjalnej folii w płynie, a szczególnie w przypadku starszego budownictwa wymienić całą instalację na nową, aby uniknąć w przyszłości awarii i ponownego remontu łazienki. W łazienkach najważniejsza jest ich funkcjonalność, dlatego to właśnie od projektu należy zacząć przygotowania do remontu, a następnie ustalenia budżetu. Warto skorzystać z usług profesjonalnego hydraulika, który sprawdzi stan rur, uszczelni połączenia między nimi lub wymieni je na nowe. Następnie należy sprawdzić stan instalacji elektrycznej – tutaj także przydać się może pomoc fachowca, tym razem elektryka. Skuwanie płytek, zabezpieczenie i wyrównanie podłóg i ścian, ułożenie nowej okładziny i odmalowanie ścian można wykonać samodzielnie.

Remont łazienki niemal każdemu kojarzy się z bardzo dużym nakładem czasu, pracy i pieniędzy. Pomoc fachowców może się okazać konieczna, jednak część prac bez problemu można przeprowadzić samemu po przejrzeniu kilku poradników, nawet nie mając wcześniej doświadczenia z remontami.