W jakim stylu najczęściej urządzamy mieszkania?

W dzisiejszych czasach bardzo dużo uwagi zwracamy na dekorowanie wnętrz i to jak wygląda przestrzeń, w której przebywamy. Zapewne wynika to poniekąd z wielu inspiracji, jakie notorycznie podsuwają nam czasopisma i portale wnętrzarskie.

Współczesne style wystroju mieszkań

mieszkanie w stylu skandynawskimZnajdziemy w nich właściwie wszystko – od tego jak ważna jest kolorystyka ścian, przez dobór mebli, aż do siły drzemiącej w dodatkach. Czytając wszystkie te porady i opinie ekspertów można się całkowicie pogubić. Jedni doceniają zalety minimalizmy, nowoczesności i open space, inni z kolei doradzają nam klasykę, romantyczne, fantazyjne dodatki czy meble z litego drewna w tradycyjnym stylu. Z jednej strony dominują biele, pastele, surowość i wysoki połysk, z drugiej przytulne drewno, bogate ornamenty i antyki. Nie oznacza to oczywiście, że jedno wyklucza drugie. Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki styl mieszkania będzie najbardziej dopasowany do naszych upodobań i warunków lokalu. Ważna jest też kolorystyka, gdyż zbyt w krzykliwym pomieszczeniu osoba spokojna z pewnością nie będzie się dobrze czuć i odwrotnie. Ostatnio we wnętrzarstwie dominuje styl skandynawski. Jego znakiem rozpoznawczym jest wszechobecna biel oraz zastosowanie naturalnych materiałów. Normalne jest tutaj nagromadzenie ramek, industrialne dodatki czy stoliki lub łóżka wykonane z palet. Styl skandynawski doskonale uzupełnia małe mieszkania dzięki powiększającej optycznie przestrzeń bieli. Co więcej, takie wnętrze można stworzyć bez dużych nakładów finansowych.

mieszkanie w stylu prowansalskimRównie ciekawy i zbliżony kolorystycznie jest styl prowansalski. Można odnieść wrażenie, że znacznie rzadziej decydujemy się na taki wystrój mieszkania. Z pewnością nie jest on taki minimalistyczny jak skandynawski, a aranżacja takiego wnętrza wymaga smykałki dekoratora. Wnętrza w stylu prowansalskim jak sama nazwa wskazuje nawiązują do stylu malowniczej Prowansji. Charakteryzuje je pastelowa kolorystyka, a często powtarzającym się motywem jest lawenda. Obok niej znajdziemy stare kredensy, kominki, okiennice oraz ceramikę, kamień i rozmaite tkaniny. Z kolei mieszkania w stylu angielskim charakteryzują się jeszcze większą kobiecością i delikatnością. Motywem przewodnim we wzornictwie są kwiaty, a w szczególności róża, którą najczęściej znajdziemy na obiciach mebli wypoczynkowych, zasłonach czy dodatkach. W opozycji do nich znajduje się bardzo popularny ostatnio w Bydgoszczy styl loftowy, który czerpie z industrialnych fabryk, minimalizmu i często wykorzystuje otwartą przestrzeń.

Sprzyja temu duża liczba hal fabrycznych, sukcesywnie adaptowanych. Warto pamiętać, by katalogi wnętrzarskie były jedynie luźną inspiracją podczas urządzania mieszkania, a jego cały wystrój nawiązywał mocno do charakteru domowników.

Poszukujecie informacji w temacie mieszkań? Może Wam pomóc Mertis Investments z Bydgoszczy

Dodaj komentarz