Kiedy rekuperacja jest przydatna?

Kiedy rekuperacja jest przydatna?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, zyskuje w ostatnich latach rosnącą popularność. Coraz większa liczba inwestorów planuje jej montaż w nowych budynkach, dostrzegając zalety tego rozwiązania. Pomimo iż koszt całej inwestycji wzrasta, to jest to jednak inwestycja, która się opłaca ze względu na niewątpliwe korzyści wynikające z jej zastosowania.

Montaż rekuperacji nie jest drogi

rekuperacja montażNajważniejszą zaletą tego mechanizmu jest nieustanne, całodobowe dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń w budynku oraz usuwanie powietrza zużytego. Powietrze to jest już ogrzane ciepłem ze zużytego powietrza, a rekuperacja osiąga w tym względzie skuteczność do nawet 90%. W praktyce oznacza to, że koszt ogrzewania powietrza jest bardzo niski, co zmniejsza też koszt ogrzewania domu nawet o 50%. Oczywiście, aby osiągnąć taki poziom wymagana jest bardzo dobra izolacja termiczna całego budynku, jednak te koszty zwracają się z czasem, ponieważ spadają roczne koszty utrzymania. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu gruntowego wymiennika ciepła, powietrze zimą jest wstępie ogrzane zanim trafi do rekuperatora, a latem pozwala on na chłodzenie pomieszczeń, dlatego nie ma już potrzeby instalacji klimatyzacji, aby utrzymać optymalną, komfortową temperaturę.

Właściwie zamontowana rekuperacja pomaga także w utrzymaniu dobrego poziomu wilgoci oraz ograniczenie zanieczyszczeń. Czyste, świeże, przefiltrowane powietrze z właściwą wilgotnością jest kluczem do komfortowego życia i pracy. Niestety, w wielu budynkach, zarówno starych jak i nowych, ta podstawowa rzecz jest często zaniedbywana, a przecież zaduch i wysoka wilgotność nie sprzyjają pracy, koncentracji czy nawet udanemu wypoczynkowi. Warto wiedzieć, że to użytkownik steruje mechanizmem i może zadecydować, kiedy tania rekuperacja z montażem powinna działać wydajniej: w czasie zebrań w większym gronie, imprez pracowniczych lub domowych czy w podobnych sytuacjach, rekuperacja może działać wydajniej, dzięki czemu w pomieszczeniach nie będzie duszno. Zmiana ustawień jest bardzo łatwa i nie sprawi nikomu trudności. Bardzo istotną kwestią związaną z rekuperacją jest jej prawidłowe rozplanowanie i dobry montaż. Ze względu na to jak przebiega praca całego systemu, powinien on zostać zaplanowany na etapie tworzenia budynku i decyzji o przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń.

Warto wybrać jedną ze sprawdzonych firm, która może pochwalić się wieloma realizacjami. Najłatwiej znaleźć odpowiednią firmę w dużym mieście, takim jak Poznań, gdzie wyższa konkurencja wymusza coraz wyższą jakość świadczonych usług oraz konkurencyjne ceny.

Dodaj komentarz