Kotły na paliwo stałe – czy warto je wybierać?

Kotły na paliwo stałe – czy warto je wybierać?

Piece i kotły na paliwo stałe wciąż są najczęściej wybieranymi urządzeniami grzewczymi dla domów i innych budynków. Są sprawdzone, intuicyjne, a współczesne modele także zautomatyzowane, co zmniejsza ilość czasu i pracy, jakie trzeba poświęcić na ich sprawne funkcjonowanie.

Kocioł stalmark

W obliczu nowych urządzeń, pieców na gaz, czy pomp ciepła, inwestorzy często stają przed trudnym pytaniem – czy wybór pieca na paliwo stałe to dobry pomysł? Rosnące zainteresowanie i popularność pomp ciepła i innych alternatywnych metod ogrzewania wody do celów grzewczych i użytkowych sprawia, że inwestorzy stają przed trudnym wyborem urządzeń grzewczych. Dlaczego współczesne kotły na paliwo stałe są nadal dobrym rozwiązaniem? Na ich korzyść zdecydowanie przemawia ich bardzo duża wydajność, jaką wymagają Europejskie normy, co bezpośrednio wpływa na ich energooszczędność i większe bezpieczeństwo dla środowiska, a także niskie ceny paliwa. W porównaniu do pieca na gaz, czy olej – ceny ich paliwa są zdecydowanie wyższe, niż w przypadku opału stałego. Kotły na paliwo stałe ponadto podlegają bardzo restrykcyjnym normom określającym ich wydajność, a także emisję zanieczyszczeń, dzięki czemu współczesne urządzenia są dużo bardziej przyjazne środowisku niż ich starsze wersje. Stale rozwijające się technologie sprawiają, że obecne kotły mogą być w bardzo dużym stopniu lub w pełni zautomatyzowane.

Zastosowanie zbiorników i podajników sprawia, że nie ma konieczności codziennego uzupełniania komory spalania. Najbardziej ekologicznym z paliw stałych jest pellet – granulat wytworzony ze sprasowanych trocin i odpadów tartacznych. Jest paliwem w pełni biodegradowalnym, do którego produkcji nie wykorzystuje się sztucznych substancji. Emituje do środowiska niewielkie ilości zanieczyszczeń, a pył powstały wskutek spalania, można wykorzystać do nawożenia roślin. Obecnie inwestorzy coraz chętniej decydują się na tego typu piece, dlatego producenci inwestują w coraz bardziej nowoczesne rozwiązania, jak na przykład kocioł Stalmark na pellet – automatyczne sterowniki i czujniki rozpalają i wygaszają piec, kiedy zachodzi potrzeba, oszczędzając tym samym zużycie paliwa, a także są wyposażone w pompy samoczyszczące, które odprowadzają pył z komory spalania. Współczesne piece muszą spełniać szereg bardzo restrykcyjnych norm, dzięki czemu można mieć pewność, że urządzenia 5 klasy emisji spalin nie będą powodem nadmiernego zanieczyszczenia powietrza.

Ponadto są one urządzeniami prostymi w obsłudze, intuicyjnymi i mogą być w bardzo dużym stopniu zautomatyzowane. Bardzo duża wydajność i niskie koszty eksploatacji to najważniejsze zalety, jakie przekonują inwestorów do ich zakupu.