Materiały do hydroizolacji dachów – EPDM

Materiały do hydroizolacji dachów – EPDM

Szeroki wybór materiałów budowlanych sprawia, że czasami ciężko się zdecydować na coś konkretnego. Tak jest na przykład w przypadku hydroizolacji dachów. Obecnie jednak rozwiązania znane z tradycji są wypierane przez te bardziej nowoczesne, wśród których wymienić można między innymi hydroizolację EPDM.

Hydroizolacja od dobrego producenta

hydroizolacja epdmZaczyna się ona cieszyć coraz większą popularnością i to na całym śmiecie. Nie mają bowiem znaczenia warunki klimatyczne, ponieważ taka hydroizolacja jest odporna zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Powstaje ona z kauczuku etylenowo-propylenowego, który odznacza się charakterystycznymi właściwościami. Przede wszystkim jest elastyczny jak guma, i to nawet po upływie długiego czasu. Zatem jest to materiał całkowicie odporny na starzenie. Hydroizolacja EPDM nie musi być dodatkowo chroniona przed promieniami słonecznymi czy innymi czynnikami zewnętrznymi, jest też odporna na większość agresywnych substancji chemicznych. Producenci proponują hydroizolacje EPDM dodatkowo wzmocnione. Najczęściej stosuje się zbrojenia wewnętrzne, na przykład wykonane z siatki z włókna szklanego czy też z bitumów, które zmodyfikowano w celu poprawy własności za pomocą SBS.

hydroizolacja epdmJeśli włókno szklane znajdzie się na górnej warstwie, a bitumy na dolnej, wówczas całość tworzy skuteczną, wytrzymałą i odporną na czynniki środowiskowe technologię, której montaż jest całkowicie prosty – wystarczy zastosować gorące powietrze, aby zgrzać ze sobą poszczególne części membrany. Jeżeli jesteśmy przekonani, że hydroizolacja EPDM będzie dobrym rozwiązaniem w naszym przypadku, warto dokładnie przejrzeć oferty producentów. Znajdziemy tam bowiem różne wersje membrany, możemy zdecydować się na taką zwykłą grzaną ciepłym powietrzem (można ją też mocować mechanicznie lub kleić), ale w ofertach dostępna jest także wersja samoprzylepna. Taką membranę kładzie się najszybciej i zapewnia ona całkowitą szczelność. Podsumowując omawiany temat, warto jeszcze raz podkreślić, że na rynku dostępny jest naprawdę szeroki wybór materiałów budowlanych do hydroizolacji dachów. Jednakże rozwiązania popularne 10 lat temu, choć nadal są obecne, wcale nie są najlepsze. Nowoczesna technologia umożliwiła wprowadzenie lepszych rozwiązań, z których teraz warto korzystać.

Jednym z takich rozwiązań jest membrana z kauczuku etylenowo-propylenowego, która cechuje się naprawdę dobrymi właściwościami. Wykonana z niej hydroizolacja będzie doskonale spełniała swoją rolę przez naprawdę długie lata eksploatacji mimo narażenia na czynniki atmosferyczne.