Nowoczesne techniki grzewcze w domu

Nowoczesne techniki grzewcze w domu

W naszym klimacie lata nie są zwykle zbyt upalne, za to zimy potrafią być bardzo mroźne, choć na skutek zmian klimatycznych i tu zachodzą pewne zmiany. Nie da się jednak ukryć, że sezon grzewczy trwa od września do maja, a wiele osób i latem marzy o ciepłym kocyku i włączeniu kaloryferów na full. Dlatego też podczas budowy domów tak ważne jest zaplanowanie prac związanych z izolacją oraz ociepleniem.

Nowoczesne systemy grzewcze

grzejnik Cały dom, od fundamentu aż po dach musi posiadać izolację termiczną. Można stosować styropian, wełnę mineralną i szklaną czy też natrysk pianki poliuretanowej – grunt by metoda zapewniała idealne pokrycie całej powierzchni i niwelowała mostki termiczne (obszary styku lub przerwy między częściami izolacji przez które ucieka ciepło). Trzeba też kupić energooszczędne okna oraz szczelne drzwi. W kwestii ogrzewania centralnego także można postawić na nowoczesność, a także na ekologię. Idealne będą pompy ciepła. To stosunkowo niewielkie (w porównaniu na przykład do węglowych pieców) urządzenia, które generują powietrze z gruntu (pompy gruntowe) lub z powietrza (pompy powietrzne). Pobierają one energię elektryczną, mogą być połączone z panelami solarnymi. Pompy ciepła nie generują pyłów, dymów, ani gazów, więc są rozwiązaniem ekologicznym.

Pompy ciepłaDodatkowo są proste w obsłudze, grzeją i powietrze i wodę użytkową, a pożądaną temperaturę można ustawić co do pół stopnia. Co jednak z grzejnikami? Czy i tu da się coś wymyślić? Okazuje się ze tak. Najlepsza głowica termostatyczna wifi umożliwi nam sterowanie grzejnikiem na odległość. Trzeba pobrać aplikację i połączyć ją z konkretną głowicą. Wtedy na ekranie smartphone’a, czy tabletu można podkręcić lub skręcić ogrzewanie. To dobra funkcja kiedy jesteśmy poza domem, a przypomnimy sobie, że zostawiliśmy grzanie ustawione na maksa. W aplikacji można też ustalić konkretne godziny grzania, np. tak by grzejniki włączały się rano przed naszą pobudką, a wyłączały się wieczorem, kiedy zasypiamy. To pozwala oszczędzać energię cieplną, a co za tym idzie – oszczędzać pieniądze i płacić niższe rachunki. Głowice pasują do różnych kaloryferów, trzeba zawsze patrzeć na ich specyfikację podawaną przez producenta.

Kończąc rozważania, jak widać nowoczesny system grzewczy w domu, nie musi być skomplikowany i trudny w obsłudze. Dobre materiały izolacyjne zapobiegną utracie ciepła, z kolei niezawodna pompa ciepła i grzejniki sterowane przez Internet zapewnią nam perfekcyjny komfort cieplny każdego dnia i o każdej porze roku. A o to przecież chodzi każdemu.