Rodzaje nawierzchni sportowych zewnętrznych

Rodzaje nawierzchni sportowych zewnętrznych

Oglądając transmisje z olimpiady lub będąc kibicem na meczu można dostrzec, że zawodnicy biegają bynajmniej nie po zwykłej nawierzchni boiska. Zazwyczaj, by zawodnicy mieli równe szansy i ich wynik był dla wszystkich sprawiedliwie na halach i innych obiektach sportowych zewnętrznych stosuje się specjalne nawierzchnie sportowe. Czym się one wyróżniają?

Natryskowe czy wylewane nawierzchnie sportowe?

powierzchnie sportowe wytrzymałeJako że już od dziecka jest się przyzwyczajanym do biegania zarówno po trawie, jak i po żużlu w ramach treningów na wychowaniu fizycznym, tak i światowi zawodnicy zaczynali swoją przygodę ze sportem od trenowania na nawierzchniach wokół ich środowisk. Tak samo teraz dzieci najpierw próbują swoich sił na świeżym powietrzu, gdzie w ogródku grają i gimnastykują się, by po kilku latach, gdy okryją, że chcą specjalizować się w danej dziedzinie sportu, przenieść swoje treningi na przystosowany do tego teren. Coraz częściej szkoły są w posiadaniu sal gimnastycznych oraz hal, gdzie zastosowano różne rodzaje nawierzchni i dzięki temu o wiele łatwiej jest im później ćwiczyć na zawodowej hali. Bardzo ciekawym obiektem sportowym są z pewnością tak zwane orliki, czyli boiska zewnętrzne, które mają wytrzymałe nawierzchnie sportowe. Zazwyczaj stosuje się jedną z dwóch rodzajów nawierzchni sportowych poliuretanowych.

sportowe wytrzymałe nawierzchnieMożna wybierać pomiędzy natryskową i wylewaną podłogą. Pierwsza z nich dzieli się jeszcze na nawierzchnię sportową zewnętrzną i wewnętrzną. Różnica polega na tym, że inny rodzaj podłoża musi znajdować się na odkrytym boisku, a mianowicie taki, który przepuszcza wodę. Z kolei jeżeli chodzi o nawierzchnie wylewane, tutaj można podzielić je na trzy podkategorie. Na bieżniach lekkoatletycznych zazwyczaj formuje się rodzaj nieprzepuszczalnej nawierzchni dla wody, a na boiskach można pokusić się o wersję przepuszczalną wilgoć. Istnieje jeszcze jeden rodzaj podłogi, którą można zauważyć na obiektach sportowych i nosi on nazwę „sandwich”. Można ją odróżnić od innych, gdyż jej warstwa ścierna jest zniekształcona.

Wszystkie podane rodzaje łączy wiele zalet, jakimi jest bardzo trwała struktura o jednolitej budowie i do tego odporność na starzenie. Dzięki zastosowaniu poliuretanu w trakcie formowania podłoża na otwartych obiektach sportowych można uprawiać na nich różnego rodzaju dyscypliny, bez obaw o ich szybkie zniszczenie czy ryzyko potknięcia się o nierówną nawierzchnię. Ciekawe jest również to, że można układać każdy z rodzajów nawierzchni na betonie, asfalcie czy powierzchni mineralnej.