Tunel foliowy czy szklarnia co wybrać?

Tunel foliowy czy szklarnia co wybrać?

Na przełomie marca i kwietnia przygotowujemy grządki pod nowe uprawy. Nawozimy, przekopujemy i wyrównujemy ziemię. W pierwszych tygodniach wiosny można wysadzić nasiona niektórych warzyw takich jak: marchew, pietruszka, rzodkiewka czy cebula. Jako że jak w każdej dziedzinie i tutaj nowości wychodzą nam naprzeciw, to coraz częściej zamiast zwykłej szklarni do swoich ogrodów wybieramy tunele foliowe.

Co jest lepsze tunel foliowy czy szklarnia?

szklarniaOdpowiedź na to co jest lepsze, jest trudna, ale można poznać zalety i wady obydwu stron. Folia tunelowa ma lekką konstrukcję, jest kopułą, która ma chronić uprawy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ze względu na swoją lekkość użytkownik nie będzie miał problemu przenieść ją w inne miejsce. Wyróżniamy dwie folie ogrodnicze do niskich jak i wysokich tuneli. Mocna folia tunelowa ogrodnicza ułatwia wentylację i izolację termiczną, dzięki czemu chroni przed chłodem. W tunelach ogrodowych jest również możliwość zainstalowania automatycznego systemu nawadniania — nie trzeba każdego grządka podlewać osobno. Największym plusem folii pod uprawy jest jej cena, gdyż już za kilkaset złotych jesteśmy w stanie ją nabyć. Minut to mniejsza wytrzymałość i konieczność demontażu przed zimą. Szklarnie ze względu na swoją konstrukcję, lepiej nadają się do ogródka. Do różnych modeli można dobrać: drzwi i okna z funkcją wywietrzników i automatycznego otwierania.

tunel ogrodowyTradycyjne szklarnie, miały przecież już nasze babcie — tych nie trzeba rozmontowywać przed zimą, są zaprojektowane tak, żeby znieść nawet dużą pokrywę śnieżną na dachu. Minusami tego rozwiązania jest to, że są one ciężkie i masywne, nie można ich przenieść tak jak w przypadku tunelu foliowego. W dodatku są bardzo drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Zajmują też sporo miejsca, więc nie nadadzą się do mniejszego ogródka. Jak widać, wszystko zależy od tego, kto będzie użytkował, jaki ma budżet i czy ma duży ogród. Do małych ogrodów rzeczywiście lepszą opcją będzie tunel foliowy. Jeśli zastanawiamy się, czy kupić szklarnię, czy folię tunelową dobrze jest również zasięgnąć opinii od rzetelnych producentów wyposażenia ogrodowego — doradzą i podpowiedzą, co będzie dla nas lepsze.

Gdy wiosenne słońce mocniej przygrzeje, na ogródkach wielu z nas pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty — to jedna z najpiękniejszych pór roku. To również czas na zadbanie o nowe uprawy, które z pewnością będziemy jeść przez cały okres jesienno-zimowy. Pierwsze cieplejsze dni to sygnał, aby rozpocząć sezon prac w ogrodzie. Niezależnie od tego czy posiadasz tunel ogrodowy, szklarnię czy może masz grządki pod gołym niebem, uprawę ich zacznij już na początku kwietnia.