Typy drabin aluminiowych i ich zastosowanie

Typy drabin aluminiowych i ich zastosowanie

Drabina jest prostą konstrukcją, która pozwala wykonywać prace na większych wysokościach. W zależności od jej typu można ją wykorzystywać zarówno w domu, jak i podczas prac budowlanych, czy w warsztacie. Jednak na tym nie kończy się jej zastosowanie. Wybierając drabinę aluminiową trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenia antypoślizgowe oraz jej konstrukcje, ponieważ nie każda z nich sprawdzi się w trakcie konkretnych zadań.

Drabiny wykonane z aluminium

drabina aluminiowaJak więc dopasować typ drabiny do jej wykorzystania? Wybierany przez nas typ drabiny jest zależy od jej zastosowania. Wyróżnia się drabiny aluminiowe: jednostronne, dwustronne, przegubowe, przystawne, rozstawne oraz teleskopowe. Różnią się one od siebie konstrukcją, ilością szczebli oraz poziomem bezpieczeństwa. Sam fakt, że są wykonane z aluminium jest dużym atutem, ponieważ są lekkie i tanie. W zależności od naszych potrzeb niektóre z nich można wykorzystać w domu, w ogrodzie lub podczas prac warsztatowych. Najpopularniejsza i najprostsza jest drabina jednostronna, która znajduje swoje zastosowanie podczas prac domowych. Zwłaszcza jeśli pani domu jest zmuszona samodzielnie wymienić żarówkę, bądź wyczyścić najwyższe półki. Jest ona bardzo stabilna, posiada wysoką ramę do przytrzymania się, a jednocześnie jest wyposażona w szerokie stopnie, dzięki czemu łatwiej się na niej utrzymać.

drabina aluminiowaW przypadku prac warsztatowych potrzebne są bardziej skomplikowane, wysokie konstrukcje pozwalające dotrzeć do najwyżej osadzonych miejsc. Dlatego wykorzystuje się drabiny kilkuelementowe oraz przystawne, ponieważ dostępne są jako jedne z najwyższych. Jeśli chodzi o ogród tam bardziej trzeba skupić się na bezpieczeństwie. Powierzchnia nie jest równa, ani utwardzona, przez co lepsze będą drabiny rozstawne, bądź specjalne rozkładane rusztowania, które zapewniają większe bezpieczeństwo. Bez względu na to jaką drabinę wybierzemy musimy pamiętać o zasadach korzystania z niej. Ze względów bezpieczeństwa lepiej nie korzystać z drabiny bez żadnego zabezpieczenia. Dużym atutem drabin aluminiowych jest przede wszystkim mały ciężar, ale także odporność na korozję oraz wytrzymałość ciężaru. Sprawdzą się doskonale zarówno na budowie, jak i podczas prac domowych czy ogrodowych.

Są mobilne i można je przewieźć w każde miejsce tradycyjnym samochodem osobowym. Sprawia to, że w wielu branżach wykorzystuje się je z wielką chęcią. Należy jednak pamiętać, że względy bezpieczeństwa w trakcie pracy na wysokościach są najważniejsze. Dlatego wybierając drabinę warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia antypoślizgowe lub pasy.