Zalety stosowania płyt poliuretanowych

Zalety stosowania płyt poliuretanowych

Wymagania przepisów Unii Europejskiej w zakresie termoizolacyjności przegród budowlanych drastycznie się zaostrzają. Podjęcie takich działań zostało spowodowane chęcią ratowania środowiska naturalnego i ograniczenia emisji substancji szkodliwych. Producenci materiałów budowlanych poszukują więc coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą jak najlepiej zabezpieczyć ściany, dachy i fundamenty przed utratą temperatury.

Płyty PIR są różnorodne

płyty warstwowe pirDzisiaj jednym z najlepszych izolatorów są płyty z pianki PIR osiągające bardzo niskie wartości współczynnika przenikania ciepła. Dlaczego stosowanie tego materiału cieszy się tak dużą popularnością? Niski współczynnik przenikania ciepła sprawia, że płyty osiągają bardzo niewielkie przekroje, dając taki sam efekt jak ich odpowiedniki wykonane z innych materiałów. Tak więc zamiast klasycznego styropianu o grubości 20 cm możemy użyć płyty PIR o grubości 10 cm. Dzięki temu, podczas ocieplania poddaszy lub ocieplania posadzki tracimy mniej przestrzeni użytkowej. Może kilka centymetrów wydaje się nieznaczące, jednak w perspektywie dużych powierzchni różnice są odczuwalne dla użytkowników pomieszczeń. Dzięki procesowi produkcji płyty warstwowe PIR przybierają bardzo wiele form. Poliuretan daje się bardzo łatwo kształtować, dlatego producenci stworzyli szeroką grupę wyrobów.

płyty warstwowe pirDzięki temu znajdziemy płyty do izolowania podłogi, ścian, poddaszy użytkowych oraz elementów hal produkcyjnych lub magazynowych. Bardzo popularne są płyty warstwowe obudowane blachą trapezową, które po ułożeniu tworzą połać dachową. Termoizolacja wykonana z poliuretanu pozwala na wyeliminowanie mostków termicznych. Jak to możliwe? Dzięki temu, że materiał ten nie chłonie wody, może być stosowany jako izolacja umieszczona nad krokwiami podtrzymującymi połać dachową. Taki sposób montażu sprawia, że całe poddasze jest jednakowo chronione przed utratą ciepła, a w miejscach występowania drewnianych belek nie obserwujemy drastycznego zmniejszenia się oporu cieplnego przegrody. W rezultacie w pomieszczeniach pozostaje znacznie więcej ciepła, przez co znacznie zmniejsza się zapotrzebowanie na energię. W przeciwieństwie do płyt PUR okładzina wykonana z poliuretanu posiada jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Rdzeń płyt spełnia wymagania normowe dotyczące odporności ogniowej przegród.

Według obowiązujących w Polsce norm piankę PIR zalicza się do grupy materiałów niepalnych i niekapiących. Taka charakterystyka jest bardzo pożądana w budownictwie, szczególnie w obiektach użyteczności publicznej, halach przemysłowych oraz na poddaszach drewnianych.