Zastosowanie naczyń wyrównawczych

Zastosowanie naczyń wyrównawczych

Wybór właściwego rodzaju ogrzewania determinuje komfort użytkowania powierzchni mieszkalnych w naszych domach. Zapewnienie odpowiedniego źródła ciepła to nie tylko możliwość ciągłego kontrolowania temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, ale także sposób na zagospodarowanie domowego budżetu.

Naczynia wyrównawcze bez korozji

naczynia wyrównawcze stal nierdzewna	Ponieważ każdemu zależy na tym, żeby koszty jego życia były jak najniższe, ogrzewanie należy wybierać rozsądnie. Coraz większą popularnością – ze względu właśnie na energooszczędność oraz skuteczną pracę – cieszy się ogrzewanie podłogowe, które zapewnia doskonałe źródło grzania na całej powierzchni podłóg. Bardzo chętnie kupowane są także kominki, które zdecydowanie podnoszą komfort mieszkalny, czyniąc każde wnętrze dużo bardziej przytulnym i przyjaznym gościom. Te rozwiązania są dedykowane głównie domkom jednorodzinnym, co nie znaczy oczywiście, że nie można ich stosować również w apartamentach w blokach – przeciwnie, współczesne budownictwo zapewnia bardzo często ogrzewanie podłogowe. Jednak bloki wybudowane kilka, kilkanaście lat temu oraz te starsze wyposażone zostały w systemy ogrzewania centralnego, które opierają się na cyrkulacji ciepłej wody.

naczynia wyrównawcze stal nierdzewna	Jak wiadomo, pod wpływem działania różnych temperatur woda zmienia swoją objętość, dlatego ze względów bezpieczeństwa przy ogrzewaniu centralnym stosuje się naczynia wyrównawcze ze stali nierdzewnej, które gromadzą w sobie nadmiar powstałej w wyniku ogrzewania cieczy, chroniąc tym samym całą instalację przed działaniem wysokiego ciśnienia, które mogłoby rozsadzić ją, powodując nieszczelność oraz zalanie mieszkań. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje tak zwanych naczyń wzbiorczych, mianowicie otwarte, które stosuje się w instalacjach zasilanych kotłem ogrzewanym paliwem stałym, czyli węglem lub drewnem oraz przeponowe (zamknięte), które znajdują zastosowanie w przypadku ogrzewania, którego źródłem jest gaz lub olej. Obydwa rozwiązania są wyjątkowo skuteczne, chociaż działają na innej zasadzie. Instalacje składają się głównie z dwóch części – powietrznej oraz wodnej, które doskonale radzą sobie z różnicą ciśnień wody.

Przy wyborze naczyń wyrównawczych należy kierować się ich pojemnością, która powinna być dostosowana do wielkości całej instalacji grzewczej w danym budynku – naczynie powinno móc zgromadzić w sobie około czterech procent z całości cieczy zawartej w danym układzie. Dla bezpieczeństwa przy każdym naczyniu montuje się odpowiednie ciśnieniomierze, wszystkie zaś elementy instalacji wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej odpornej na korozję.