Czy nawadnianie kropelkowe jest wydajne?

Czy nawadnianie kropelkowe jest wydajne?

Ze względu na coraz częściej zdarzające się w polskim klimacie susze, coraz bardziej potrzebne stało się wykorzystywanie odpowiedniej metody sztucznego nawadniania upraw. Dotyczy to tych, które są szczególnie wrażliwe na zbyt małe ilości wilgoci, w tym na przykład truskawek. W ich konkretnym przypadku, zdecydowanie najlepiej sprawdzać się może nawadnianie kropelkowe.

Metoda nawadniania kropelkowego

truskawki Jest to zdecydowanie najbardziej wydajna, dostępna obecnie metoda nawadniania, pozwalająca na dostarczanie odpowiedniej ilości wody bezpośrednio pod warzywa, czy też krzaki owocowe. Nawadnianie kropelkowe jest jedną z niewielu metod nawadniania, które nie wymagają używania zraszaczy. Do celów tego właśnie nawadniania zastosować można jedna z wielu metod, ale tymi najbardziej popularnymi jest użycie do takich celów odpowiedniej taśmy kropkujące, oraz linii kropkujących. Ich zastosowanie może sprawić, że nawadnianie kropelkowe osiąga wydajność na poziomie 90 %, w porównaniu do nawadniania z użyciem zraszaczy, które osiągają wydajność dochodzącą do około 75 %. Nic zatem dziwnego, że obecnie skuteczne nawadnianie kropelkowe truskawek staje się coraz bardziej popularne, pozwalając na skuteczne dostarczanie roślinom odpowiednich ilości wilgoci bez jednoczesnego marnowania cennej wody.

uprawa truskawek Warto pamiętać, że opisywana metoda nawadniania udowodniła swoją skuteczność oraz wydajność podczas wieloletniego jej stosowania na pustynnych regionach Stanów Zjednoczonych. Jak się jednak okazuje, metoda ma także szereg innych zalet. Chodzi tutaj na przykład o łatwość instalacji segmentów potrzebnych do zastosowania nawadniania kropelkowego, łatwość projektowania, oraz bardzo niską cenę. Jest to jednak również metoda, która należy do jednych z bardziej uniwersalnych. Sprawdzi się ona bowiem tak samo dobrze gdy mowa jest o wspomnianych wcześniej krzakach truskawek, ale także udowodniła swoją skuteczność w nawadnianiu warzyw. Nic zatem dziwnego, że popularność tej metody nawadniania stale rośnie zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Europy.

W obecnym czasie, rolnicy borykają się z coraz częściej występującymi okresami suszy, które znacznie utrudniają uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów uprawy. W takiej sytuacji, kluczowe może się okazać zastosowanie odpowiedniej metody nawadniania. Jedną z bardziej skutecznych, a jednocześnie pozwalających na znacznie oszczędności wody, okazuje się być metoda nawadniania kropelkowego. Metoda ta, która swój początek czerpie w Stanach Zjednoczonych, doskonale sprawdza się stosowana w przypadku krzewów owocowych.