Kiedy zatrudnić rzeczoznawcę?

Kiedy zatrudnić rzeczoznawcę?

Sprzedaż nieruchomości, pojazdów, czy innych cennych rzeczy nie zawsze jest prosta. Trzeba stworzyć dobry opis oferty, zachęcający do kupna, wystawić je na odpowiednich portalach, zrobić atrakcyjne zdjęcia. Potem przyjdzie czas na spotkania lub rozmowy potencjalnymi nabywcami, negocjacje, przekazanie kluczy czy wysyłka towaru. Zanim jednak do tego dojdzie to trzeba wiedzieć ile warte są nasze rzeczy.

Jak ocenić ich wartość?

majątek Co wycenić może rzeczoznawca? W jakich wypadkach najczęściej jest zatrudniany dobry rzeczoznawca majątkowy z Warszawy? Na pewno w stolicy znajdziemy ekspertów od nieruchomości. Rynek mieszkaniowy dynamicznie się zmienia. Powstają nowe osiedla, stare się zmieniają. Rosną ceny materiałów budowlanych, czy koszty pracy. Jedne dzielnice zyskują, stają się prestiżowe, a inne popadają w ruinę, a mieszkańcy powoli stamtąd uciekają. Rzeczoznawca musi zatem znać się nie tylko na aktualnych cenach gruntów czy metrażu domu, ale także wiedzieć co znajduje się w okolicy, czy przestępczość jest wysoka, czy też, czy planowana jest to jakaś duża zmiana np. budowa eskapady kolejowej, która będzie generowała hałas. Eksperta można zatrudnić nie tylko wtedy kiedy wystawia się budynek na sprzedaż, ale także wtedy kiedy się go kupuje.

pieniądze - majątek w spadkuJeśli mamy wątpliwości co do ceny, a sprzedający jest niechętny na negocjacje to warto poprosić o pomoc specjalistę. To samo tyczy się samochodów. Ważny jest nie tylko przebieg i rocznik, ale też stan aktualny pojazdu, dodatkowe wyposażenie, czy fakt iż sprzedawca dorzuca w komplecie opony na zimę, czy zapasowe dywaniki. A co z biżuterią, antykami, obrazami, kosztownościami? I takimi rzeczami może zająć się rzeczoznawca. W końcu kto z nas wie jakie są aktualne ceny złota, albo czy dany mebel faktycznie pochodzi z XIX wieku czy to tylko podróbka? Wprawne oko od razu dostrzeże falsyfikat. Taki specjalista też zwykle potrafi doradzić w kwestii tego gdzie daną kosztowność można sprzedać. Może to być punkt jubilerski, sklep z antykami, galeria sztuki, czy nawet prywatny kolekcjoner lubujący się w przedmiotach z epoki.

Czasem lepiej jest wydać trochę pieniędzy za usługi rzeczoznawcy, ale wiedzieć, że otrzymamy właściwą kwotę za wystawione na sprzedaż rzeczy. Nie będzie ona ani zaniżona, bo wtedy byśmy stracili, ani zawyżona, bo wtedy nie znaleźlibyśmy nabywców. Po wycenie możemy śmiało przejść do dalszych etapów tworzenia oferty i poszukiwania klientów. Nikt w końcu nie chce zwlekać ze zbyciem zbędnych rzeczy, tylko chce mieć już wszystko z głowy.